Okey nedir ? Okey oyunu tarihçesi

Okey tarafından 28 Şubat 2021 Tarihinde Yazıldı.

okey nedir

Okey Nedir

Okey Nedir Uyeliksizokey.com web sitemize hoş geldiniz, hemen ücretsiz üye canlı okey oynamaya başlayabilirsiniz veya üye olmadan misafir olarak salona bağlanıp sistemi izleyebilirsiniz. Haydi durma hemen Okey Oyna bağlandığınız salonda canlı okey oynayabilmeniz ve özellerde konuşabilmeniz için ücretsiz hesap açmalısınız. Üye olarak alacağınız özellikler lobide Sohbet sitesi özelliklerini kullanabilmek, okey oynayabilmek ve lobideki tüm kullanıcılar ile özelde sohbet edebilmektir. Online operatörlerden gold üyelik talep ederek 2 katı puan toplama, özel nick rengi ve yazı rengine sahip olma gibi ekstra özellikleri kullanabilirler.

Okey Oyna

Okey oyna Canın mı sıkıldı ? Biraz eğlenmeye mi ihtiyacın var durma okey odaları ve eğlenmeye başla, düz okey sitesinde herkes ücretsiz okey oynayabilir. Canlı okey oynamak artık çok keyifli sohbet tadında okey salonlarında, canlı müzik ve lobide sohbet ederek okey oynayabileceğiniz harika bir ortam sizleri bekliyor.İster üye olun ister misafir giriş yaparak sistemi inceledikden sonra hemen üye olup eşli okey, normal okey ve canlı okey oynamaya başlayın. Üstelik üye olan herkese 1000 puan hediye verilmektedir. Eski mynet okey benzeri okey odalarında bayan ve erkek kullanıcılar profil oluşturabilir. indirmeden okey oynarken özelde ve genelde sohbet edebilirsiniz. Ayrıca konuşmak istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilir ve özel sohbetinizi kapatabilirsiniz. Okey odasında okey oynarken herhangi kural hatasına rastlarsanız sağ üsteki kırmızı şikayet et butonunu kullanarak oyuncuyu şikayet edebilirsiniz.

Sohbet Odaları ve Canlı Okey Salonları

Canlı okey salonlarında eğlenirken Sohbet edebileceğinizi unutmayın, eski mirc sohbet ile okey keyfini birleştirdik okey salonlarına bağlanan herkesin görebildiği kullanıcı listesinden istediğiniz kullanıcıyla canlı yazılı sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Sohbet salonlarında Türkiye`nin dört bir yanından ayrıca yurtdışından kullanıcılar bağlanıp okey oynamaktadır diğer okey sitelerinde bulunmayan lobide sohbet, özelde sohbet özelliği sayesinde yeni arkadaşıklar kurabilirsiniz. Yeni bir masa açarak masanın özelliklerini belirleyerek istediğiniz kullanıcıları açtığın okey odasına davet edebilir, hemen bedava okey oynamaya başlayabilirsiniz.

Mynet Okey

Mynet okey yılların eskitemediği platform, uzun yıllardır sohbet, oyun, haber ve eğlence sektöründe lider konumda yer alan mynet, okey alanındada faaliyet göstermektedir. Sohbet kategorisinden uzun zamandır çekilmiştir. Sizde eski mynet okey benzeri ve sohbeti özlediyseniz o halde; sohbetli okey ve müzik sizler için burada hemen okey oynamaya başlayabilirsiniz. Mynet sohbet gibi özellerde sohbet edebilir ve lobide konuşarak aynı zamanda okey oynarken konuşma chat yapma fırsatını bulabilirsiniz. Javasız bedava okey oyna.

Okey Nasıl Oynanır

Okey, dört kişiyle oynanan bir oyundur. Oyunun başladığında oyunculara 14 taş dağıtılır yalnız bir kullanıcıya 15 taş verilir ve 15 taş alan kullanıcı oyunu taş atarak başlatır. Okey 106 taş ile oynanır, oyunda toplamda 4 renk bulunur ve her renkli taştan 2 tane vardır ve 2 tane sahte okey vardır yani desenli taş, ayrıca okey oyununda 1 den 13 e kadar rakamlar vardır. Taşlar dağıldıktan sonra kalan son taş ortaya sahte okey olarak açılır ve o taşın bir üstü okey olarak kabul edilir, örneğin ortaya mavi 5 açıldıysa okey mavi 6 kabul edilir, okey taşı tüm taşların yerine kullanabilirsiniz. Okey oyununda amaç aynı renk ve aynı grup taşları yan yana dizebilmektir, aynı grupda en az 3 taş olmak zorundadır. Sırası gelen oyuncu elinin üstündeki kullanıcının attığı taşı alabilir. Çifte nasıl gidilir? Çifte gidilebilmesi için oyuncunun elinde aynı renk ve aynı numaradan çift taşlar olmalıdır. Okey nasıl atılır? Oyuncu elinde bulunan 14 taşı dizmiş ve bitmeye hazır bir oyuncu, oyunu bitirmeyip okeye dönebilir. Burada amaçlanan yere okey atarak oyunu bitirmektir. Okeyde oyun nasıl biter? Elinde bulunan 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu bu oyunu kazanmış olur. Elinde bulunan 15 taşı, yere açılmış olan taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 adet taştan oluşmaktadır ( mavi 6,7,8 veya mavi 4, siyah 4, kırmızı 4 gibi. ) 12-13-1-2 perler 2 geçersizdir, 1 ‘den sonra taş dizilemez.

Okey Nedir ve Tarihçesi

Günümüzde oldukça sık oynanan Okey oyunu, kimileri için bir eğlence, kimileri için ise bir vakit geçirme aracıdır. Özellikle gençler tarafından tercih edilen bu oyun, her gün daha fazla talep görmekte, hatta kafelerde ve internet sitelerinde dahi bulundurulmaktadır. Bunun yanı sıra Okey bir oyun olmakla beraber bir mucide ve bir tarihe sahiptir. Tahmin edileceği üzere okey de bütün buluşlar gibi kendiliğinden ortaya çıkmamıştır.
Ortaya çıkışı:
Okey oyununun icadı, 1930 yıllarında Filistin’e göç eden Rummikub Ephraim Hertzano adında Yahudi bir Romanyalı tarafından gerçekleştirilmiştir. Ephraim, bu oyunu, popülerleşeceğini hesaba katmadan, ailesi için üretmiş, onların vakit geçirebilmeleri adına bir oyun yaratmak istemiştir. Günlerden, gecelerden sonra, kendi içinde etkileyici bir matematiğe sahip bu oyunun mütevazi mucidi olmuştur.