Düz okey oyna

Okey tarafından 26 Mart 2021 Tarihinde Yazıldı.

Merhaba arkadaşlar düz okey oyna , En popüler bir Türk oyunudur. Düz Okey, üzerinde çeşitli renklerde numaralar yazan bir mantık ve hafıza oyunudur..
Neden Düz okey sizlere en iyi hizmeti sunarak kaliteli bir okey oyna platformu oluşturuyoruz. Bu sebeple en sevilen okey oyunlarını sitemiz üzerine ücretsiz okey oynama imkânı sunuyor ve sizlere .
Bu yazıda sizlere düz okey oyunundan bahsetmek istiyoruz. Sitemizde bulunan düz okey oyna sayfamıza girerek okey oynamak artık oldukça basit.

düz okey oyna


Düz okey oyunu bildiğimiz puanlı sisteme dayanan okey oyununa verilen isimdir. Birçok insan düz okey oyununu daha çok sever biz de bu kişiler için oluşturduğumuz sayfamızla hizmetinizdeyiz.
Oyun 106 taştan oluşan bir oyun seti ile oynanır.

Taşlar 4 değişik renkte olup üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar bulunur. Her sayıdan 8 taş bulunur: iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah. Ayrıca numarasız iki özel taş vardır. Bu taşlar oyunda joker olarak kullanılır. Okey oyununda kullanılan birçok değişik kural vardır. Bunların en popülerleri Düz okeydir.


Okey, dört kişilik bir masa oyunudur. İsteğe göre üç ve iki kişiylede oynanabilir. Başlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki “ıstaka”ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü “okey“dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.
Son taşa kadar kurallara bakarak oluşturulan dizilimler ile gelebilen kişi elindeki son taşı ortaya atarak oyunu bitirir ve okey oyunun galiba olur. Düz okey oyunu işte bu kadar kolay ve zahmetsizdir.
Okeyde taşların dizilimi için belirli kurallar olduğunu söylemiştik. Bu kurallara bazı örnekler verebiliriz. Örneğin elinizdeki aynı renk taşları 1-2-3-4-5…13 şeklinde sıralı olacak şekilde dizmeniz mümkün. Veya farklı renkteki ancak aynı sayıdaki taşları da yan yana dizebilirsiniz. Eğer elinizde okey varsa ise istediğiniz herhangi bir taşın yerini alacak şekilde kullanabilirsiniz.


Oyunu ilk başlatan ve gereksiz taşını atan oyuncudan (2.oyuncudan) sıra hemen onun sağındaki 3. oyuncuya geçer. 3. oyuncu 2. oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa o taşı alabilir. Fakat bu durumda oyunu bitirmesi gerekir. Oyunun başında bu biraz zordur. Ondan dolayı 2. oyuncunun attığı taşı alması zordur. Bu sebeple yerdeki kapalı taşlardan 1 adet çekerek oyunu devam ettirir. Oyunun gidişatı genel olarak böyledir…


Düz Okey oynarken fm radyo dinleyebilirsiniz. Oyunda bulunan DJ radyo sorumlusu arkadaşlarımızdan istek isteyebilirsiniz. Online olarak en popüler oyunlardan birisi olan düz okey oyununu hemen oynayın. Hem mobil uyumlu hemde masaüstü versiyonu ile yüzlerce kişiyi bir araya getiren okeyin tadını çıkarabilirsiniz…
Kendinize özel bir nick alarak okey salonlarına katılıp, kullanıcılar ile birlikte okey oynayın. Hemen okey oyna butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde okey salonlarımıza bağlanabilirsiniz.
Sizlerde canlı sohbet ve radyo müzik eşliğinde okey oynamak isterseniz sitemize bekliyoruz…